osmanli hamam

Profil Detayı

Masaj Hakkında Ne Kadar Bilginiz Var?

Masaj kimi zaman günlük hayatın stres ve yorgunluğundan arınmak, kimi zamansa hastalıkların kötü etkilerinden kurtulabilmek amacıyla sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Ancak bu kadar yaygın olmasına karşılık, masaj hakkında insanların sahip olduğu bilgiler son derece kısıtlıdır. Biz de bunu bildiğimiz için sizleri masaj hakkında bilgi sahibi yapacak birkaç madde ile masajın ne olduğunu ve ne amaçlarla yapıldığını ifade etmek istiyoruz.

Masaj Nedir?

Masaj kelime kökü açısından Arapça ve Yunanca sözcüklerin bir araya getirilmesi ile oluşturulup günümüze kadar ulaşmış bir kelimedir. Arapça ‘mass’ (dokunma) kökü ile, Yunanca ‘massein’ (yoğurma) sözcüklerinin bir araya getirilmesinden türetilmiştir.

Masaj, vücuda çeşitli aletler ya da el ve ayak gibi uzuvlar yardımıyla, sağlık amaçlı olarak yapılan işlemlere verilen bir addır. Masaj sayesinde deri, iç organlar, kaslar, sinir ve dolaşım sistemi gibi sistemler uyarılabilmektedir.

Masaj Ne İçin Yapılır?

Yüzyıllar öncesinde, daha çok sağlık amacıyla geliştirilen pek çok masaj yöntemi, günümüzde çeşitli amaçlarla yapılabilmektedir. Estetik ve güzellik amacıyla başvurulan masajların yanında, yine sağlık amacıyla masajlara başvurulması da söz konusudur. Güzelliğine düşkün kişilerin deri ve vücut görünümünü korumak amacıyla başvurduğu masaj yöntemleri, günümüzde oldukça modadır. Bunun dışında özellikle fizik tedavi alanında masajın iyileştirici özelliklerinden oldukça fazla yararlanılmaktadır.

Masajın Faydaları Nedir?

Masajın deri, iç organlar, kaslar, sistemler vesaire gibi vücudun hemen her bölgesi için fizyolojik faydaları vardır. Pek çok yara ve doku zedelenmesi tedavilerinde, sinir sistemi bozukluğu hastalıklarında, dolaşım bozukluklarında masajın ciddi etkileri olabilmektedir. Bunun dışında stres ve depresyonla mücadelede masajın zihni rahatlatıcı mental etkilerinin olduğu da söylenmektedir. Pek çok kişi günlük, haftalık ya da yıllık birikmiş yorgunluklarını atmada masajın dinlendirici etkilerinden yararlanmayı faydalı bulmaktadır.

Masaj Nasıl Yapılır?

Masajın nasıl yapılacağı sorusunun cevabı, yapılacak masajın türüne, tekniğine, geliştirildiği bölgenin özelliklerine, bitkilerine ve yağlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle masaj pek çok farklı alet ya da yağ kullanarak yapılabileceği gibi; sadece beden kuvveti yardımıyla yapılabilen masajlar da mevcuttur.