beşiktaş masaj salonu destina

Profil Detayı

SPOR MASAJI

Spor masajı adından da anlaşıldığı üzere sportif aktivitelerle alakalı olan bir masajdır. Spor masajı, sportif etkinlik öncesinde ya da sonrasında yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra çok kısa bir zaman dilimini içermesi şartıyla sportif etkinlik sırasında da yapılabilmektedir. Spor masajı, klasik masajla benzerlik göstermektedir fakat spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi süre, bası ve ritim miktarlarının değişik olmasıdır. Spor masajlarında uyarıcı amaçla yapılan hareketler çoğunluktadır ve bu hareketlerin miktarları spor branşlarına göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra spor masajının süresi de yine spor branşına göre değişiklik göstermektedir.

spormasaji112919273

Spor Masajı Nedir

Spor masajı, sporcunun vücudunda yük olan ve biriken yorgunluk nedeni maddeleri atar, krampların ve kas sertliklerinin zararlı derecede yan etkilerinden korur ve bu yan etkilerin neden olabileceği lif kopmaları ile kas zedelenmelerini önler. Diğer masajlarda da olduğu gibi kan dolaşımını hızlandırır ve enerji vermekle görevli besin maddelerinin, dokulara daha çabuk ve daha kolay bir şekilde erişmesine imkan tanır. Bunların yanı sıra dolaşım ve kalp sisteminin düzgün çalışmasında yardımcı olur, sporcunun reaksiyon süresini kısaltır, organların arasında gerçekleşen fonksiyonel harmoniyi düzenler ve genel bir rahatlama ile gevşeme sağlar. Ruhsal açıdan sakinleştirir.

spormasaji283293477

Spor Masajı Ne İşe Yarar

Spor masajı yaygın olarak yukarıdaki sebeplerden dolayı ve sporcunun başarısını arttırmaya yönelik uygulanmaktadır. Sportif aktivite öncesi uygulanan spor masajları genellikle yarışmada iyi bir başlangıç yapılabilmesi için uygulanırken, aktivite sonrası uygulanan spor masajları yarışma ve idman sonrası meydana gelen yorgunluğu kontrol edebilmek için uygulanmaktadır.

Spor masajı yapan kişiler genellikle müsabaka temsilcileri tarafından temin edilen kişiler, kulüp terapistleri, eğitmenler ya da antrenörlerdir fakat spor masajı yaptırmak isteyen sporcular ayrıca masaj salonlarından da destek alabilirler. Spor masajı desteği görmek isteyen sporcular, profesyonel terapistlere sahip olan masaj salonlarından kolaylıkla randevu alabilirler.